W dniu 06.11.2024r. weszła zmiana ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych – dodano m.in. pkt. 12b i 14b do art. 2 określenie definicji ruchu pojazdu i wprowadzenia pojazdu do ruchu.
Pozornie jest to nieistotna kwestia – ale powstała na tle tego, jakie pojazdy podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, a jakie nie; wprowadzenie tego przepisu jest też wynikiem wprowadzania dyrektyw UE oraz rozbieżnych orzeczeń polskich sądów. Jak zawsze – chodzi o określenie odpowiedzialności, koniecznych obowiązków.
Pozornie teraz każdy pojazd, którego funkcją jest środek transportu – podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC (i – w konsekwencji – brak takiego ubezpieczenia może spowodować sankcyjne opłaty).
Generalnie są różne rodzaje ubezpieczeń – dla firm najważniejsze jest, aby ewentualne szkody wyrządzane przez ich mienie (w tym też i przez pojazdy, i przez maszyny; a żeby było bardziej skomplikowanie – i przez pojazdy w ruchu, i przez pojazdy stojące, ale też np. uszkodzone lub nie nadające się do jazdy z innych przyczyn) były pokrywane przez ubezpieczyciela. W praktyce – zalecane jest zawarcie umowy ubezpieczenia dotyczące działań firmy (które – co do zasady – nie obejmuje szkód wyrządzonych przez pojazdy podlegające ubezpieczeniu obowiązkowemu komunikacyjnemu) i ubezpieczenie obowiązkowe OC. Warto mieć i jedno, i drugie – aby firma była w pełni zabezpieczona.
To, jaki rodzaj ubezpieczenia trzeba zawrzeć, a (w razie szkody) wykorzystać – to już kwestia bardzo indywidualna i wymagająca, w razie wątpliwości, konsultacji albo z brokerem, albo z prawnikiem, albo z firmą konsultingową.
W naszej Izbie znajdziecie Państwo firmy z wszystkich tych branż!