PRZYSZŁOŚĆ ZAWITAŁA DO WEJHEROWA

Kaszubski Bank Spółdzielczy w Wejherowie wyposażył swoją Strefę Obsługi Klienta 24h w jedno z najnowocześniejszych urządzeń do wszechstronnej obsługi klienta. Jest nim wielofunkcyjne urządzenie łączące w sobie funkcje bankomatu, wpłatomatu i kantoru w jednym. Na dodatek rozpoznaje ono użytkownika skanując jego dłoń.

Współczesna bankowość jest szybka, bezpieczna i wygodna. Chętnie korzystamy z automatycznych i elektronicznych rozwiązań, które pozwalają mieć dostęp do usług bankowych dwadzieścia cztery godziny na dobę, najlepiej w sposób bezpłatny. Wpłacanie i wypłacanie gotówki przy użyciu karty bankomatowej, bez konieczności wchodzenia do placówki, to sprawy oczywiste. Nie jest to jednak ostatni krok bankowości elektronicznej. Jak wygląda kolejny, możemy przekonać się w Kaszubskim Banku Spółdzielczym w Wejherowie, który od stycznia tego roku w swojej Strefie Obsługi Klienta 24h posiada najnowsze wielofunkcyjne urządzenie, które pełni funkcje wpłatomatu, bankomatu i kantoru. Korzystać z niego mogą zarówno klienci indywidualni jak i firmowi.

Urządzenie pozwala między innymi na:

  • wypłatę pieniędzy z rachunku
  • wpłatę pieniędzy na rachunek
  • wpłatę utargu na konto
  • wymianę gotówki ze złotówek na euro i z euro na złotówki (funkcja kantoru)
  • doładowanie telefonów komórkowych
  • realizację przelewów zdefiniowanych, dokonywanie opłat
  • biometyczne uwierzytelnianie transakcji (eNBio, bez konieczności posługiwania się kartą bankową)

Trzeba zauważyć, że wpłaty pieniędzy na rachunek dokonane za pośrednictwem urządzenia, niezależnie od pory dnia i tygodnia, są natychmiast księgowane na rachunku bankowym klienta. Co ważne, korzystając z tych kanałów obrotu gotówką, nie ponosimy żadnych opłat manipulacyjnych.

Część funkcji strefy (zakładanie lokat, realizacja przelewów i opłat) jest zarezerwowana wyłącznie dla klientów KBS. Już niedługo dostępne będą kolejne funkcjonalności takie jak zakładanie lokat i spłata rat kredytowych.

Na specjalną uwagę zasługuje system biometryczny eNBio, który pozwala na identyfikacje poprzez skanowanie dłoni. Nie trzeba mieć przy sobie tradycyjnej karty bankomatowej. Wystarczy wpisać na klawiaturze swój unikalny kod i przyłożyć dłoń do czytnika biometrycznego. Na tej podstawie następuje identyfikacja klienta i można dokonywać wszelkich operacji.

Ten typ czujnika biometrycznego to rozwiązanie unikalne w skali kraju. Są już pojedyncze urządzenia, które identyfikują klienta skanując linie papilarne palca, lecz skanowanie całej dłoni, to absolutna nowość.

– Odczyt linii papilarnych jest po pierwsze niedokładny, a po drugie mniej bezpieczny – mówi Sławomir Marczewski, dyrektor wejherowskiego oddziału Kaszubskiego Banku Spółdzielczego. – W drastycznym przypadku złodziej może pozbawić swoją ofiarę palca, by w ten sposób dokonać kradzieży. Tu nie ma takiej możliwości, ponieważ czujnik biometryczny odczytuje układ żył w dłoni. Urządzenie bada przepływ krwi przez naczynia krwionośne, które są unikalne dla każdego człowieka. Dłoń musi być więc „żywa”.

Nowatorską usługą jest też funkcja kantoru. Korzystać z niej może każdy, niezależnie czy jest klientem banku, czy nie. W ramach tej usługi dostępna jest możliwość sprzedaży i zakupu euro. Funkcja kantoru nie wymaga posiadania karty bankowej, dodatkowo interfejs komunikacyjny działa w języku polskim, angielskim i niemieckim.

To wielofunkcyjne „cudo” znajduje się w Strefie Obsługi Klienta 24h w oddziale Kaszubskiego Banku Spółdzielczego przy ulicy Puckiej 5 w Wejherowie. Bank nie zdradza jaki był koszt tego urządzenia, ani czy planuje wyposażyć w nie także inne swoje placówki. Jedno jest pewne. Urządzenie wielofunkcyjne działające w Kaszubskim Banku Spółdzielczym jest z pewnością jedyne na Pomorzu, a kto wie, czy nie w kraju. Można powiedzieć, że Wejherowo znalazło się w awangardzie najnowocześniejszych rozwiązać bankowości elektronicznej dla masowego klienta.

Tomasz Magulski

Najnowsze informacje: